AK Parti kınama istedi, Selvitopu “gerek yok” dedi
Haber
02 Temmuz 2020 - Perşembe 00:20
 
AK Parti kınama istedi, Selvitopu “gerek yok” dedi
AK Parti Karabağlar Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Alper Güldalı, “Seçilmişler olarak Dila Koyurga’ya kınama verilmesini istiyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
AK Parti kınama istedi, Selvitopu “gerek yok” dedi

AK Parti Karabağlar Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Alper Güldalı, “Seçilmişler olarak Dila Koyurga’ya kınama verilmesini istiyoruz” dedi.

Karabağlar Belediye Meclisi Kovid-19 salgını sebebiyle verilen aranın ardından Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu yönetiminde gerçekleştirildi Koronavirüs tedbirlerinin yanı sıra yoğun güvenlik önlemleri kapsamında gerçekleşen meclisin gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli mesajlar attığı öne sürülen Meclis Üyesi Dila Koyurga vardı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Alper Güldalı, Koyurga’nın başkan Selvitopu tarafından kınanması talebinde bulundu.

Selvitopu ise kınama taleplerine, “7 sene önceki çocuk yaşta olan birinin yaptığı yanlışı bu kadar abartmak ya da şeye sokmak doğru değil. Konuya katılmadığımızı bizim gelenek ve göreneklerimizde kime yapılırsa yapılsın doğru bulmadığımızı belirttim. Meclisimizi de kentle ilgili değerlendirmeler yerine bu tarafa yönlendirmek doğru olmaz” dedi. Meclisin gündemine oturan Koyurga ise meclis toplantısına katılmadı. Mecliste salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanları ve vatandaşlar için 1 dakikalık saygı duyuruşunda bulunuldu. AK Parti Grup Başkanvekilliğine seçilen Mustafa Alper Güldalı da ilk defa bu görevle mecliste yer aldı.

Koronavirüs tedbirleri amacıyla 4 ay ara verilen belediye meclisleri Temmuz ayı itibariyle toplanmaya başladı. Karabağlar Belediyesi Meclis toplantısı CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, AK Parti Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, MHP Karabağlar İlçe Başkanı İbrahim Uğur’un katılımıyla gerçekleşti.

“DİLA KOYURGA KINANSIN!”

AK Parti Grup Sözcüsü Mustafa Alper Güldalı, “Cumhurbaşkanı'na hakaret" soruşturması kapsamında yargılanan ve sosyal medyada hedef haline gelen CHP Karabağlar Meclis üyesi Dila Koyurga'nın Başkan Selvitopu tarafından kınanmasını istedi. AK Parti’li Güldalı, “Biz burada seçilmişler olarak halkımızın bize verdiği yetkilerle Karabağlar halkına hizmet etmek ve halkımızın refahını artırmak sağlamak üzere buradayız. Biz hizmet konusunda sizinle birlikteyiz. Biz burada Karabağlar halkının seçmiş olduğu sizin de başı olduğunuz bir meclisiz. Bu meclisin onurunu, gururunu ve prestijini korumak, kollamak ilk etapta sizin görevinizdir Sayın Başkanım. Sizin de bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden bir kadın meclis üyemizin Sayın Cumhurbaşkanımıza, o günkü görevi ile Sayın Başbakanımıza ağza alınmayacak hakaretler ve küfürlerle dolu söylemlerini gördük. Biz bununla ilgili böyle bir mecliste böyle bir prestij kaybının olmasını istemezdik. Biz bunu da hiçbir parti grubunun ya da sizlerin istediği yönünde görüşünüz olduğuna inanmıyoruz. Lakin bununla ilgili kınama yapmanızı sizden talep ediyoruz. Bir daha böyle bir şey olmamasına yönelik telkinde bulunmanız bu meclisin başı olarak size düştüğünü düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili açıklama rica ediyoruz” dedi.

“TEPKİLER YETERİNCE UYARICI OLDU”

AK Partili Güldalı’na cevap veren CHP Grup Sözcüsü Zafer Levent Yıldır, tepkilerin yeterince uyarıcı olduğunu ifade ederek, “Bildiğimiz gibi bu konu geçtiğimiz günlerde hepimizin gündemindeydi. Olaya baktığımızda içeriğine katılmamızın olanaksız olduğunu söylemek mümkün. Bunun yeterince grubumuz açısından açıklama olduğunu düşünüyorum.

Zaten 7-8 yıl önce gerçekleşmiş zaten o dönemde parti üyesi olmayan 16-17 yaşındaki bir genç kızın gerçekleştirdiği bir olayın bugün çok daha abartılı bir şekilde değerlendirmeye çalışıldığını görmek biz üzüyor. Kaldı ki bu konuyla ilgili olarak gördüğü tepkiler yeterinde uyarıcı olmuştur diye düşünüyoruz” görüşüne yer verdi.

“KONU YARGIYA İNTİKAL ETMİŞ DURUMDA”

Başkan Muhittin Selvitopu da konunun çok uzatılmaması gerektiğini ifade ederek, “Tabii 7 yıl önceki o içeriği katılmamız mümkün değil. 7 yıl önce tabi bu arkadaşımız parti üyesi değil, meclis üyesi değil. Şu anda belediyemizin kurumsal yapısıyla da herhangi bir ilgisi yoktur. Çocuk yaşta denilecek bir yaş. Ama geleneklerimiz olarak, toplumdaki aile geleneklerimiz olarak böyle bir içeriğe kime yapılırsa yapılsın hatta bu günlerde kamuoyunda başka konularda var. Belediye başkanı olarak doğru bulmuyorum. Zaten arkadaşımız da bu süreçte yaşadıklarını kendi değerlendirecektir. 7 yıl önceki olaydır, yargıya da intikal etmiştir. Yargı hukuki olarak gereğini yapacaktır. Çocuk yaşta birinin yaptığı hatadır. Tekrar tekrar büyütmek doğru olmaz. Umarız bundan sonra hiçbir meclis üyemiz bu tür bir değerlendirme yapmaz, yapmamalıdır. Siyaset yapacağız ama siyaset yaparken saygıyı kaybetmeyeceğiz. Biz hep beraber, bir arada yaşamak durumundayız. Birbirimize gereken saygıyı göstermeliyiz. O arkadaşımıza da ardından yapılanlar çok ağır şeylerdi. Onları da doğru bulmuyorum. Çocuk yaşta birinin yaptığı hatayı ağır bir şekilde aynı sözcüklerle değerlendirmek doğru değil. İçeriğine katılmıyorum. Meclisimizin şimdiye kadar olduğu gibi ahenkli bir şekilde devam etmesini diliyorum” sözlerine yer verdi.

“AYNI DİVANDA OLMAYI ZUL SAYIYORUM”

Dilek ve temennilerde söz alan AK Parti Meclis Üyesi Derya Pala, “Bir kadının yaşının kaç olduğu söz konusu bile olmadan ne yedisinde ne de yetmişinde edebine sığmayacak şekilde bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanına ağzı alınmayacak kelimelerle küfretmiş olmasını kınıyoruz. Şahsen ben aynı divanı paylaşıyor olmaktan kendimi zul sayıyorum. Arkadaşın ne utanması ne de yüz kızarması olmadığı için ondan özür beklemiyoruz, partinizden de beklemiyoruz. Ancak Belediye Başkanlığı makamınızdan bu konuyla alakalı bir kınama, bir açıklama bekliyoruz. Vicdanınızın en azından vicdanınızın buna müsaade etmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

“ÇOCUK YAŞTA YAPILAN YANLIŞI BU KADAR ABARTMAK DOĞRU DEĞİL”

AK Partili Pala’ya cevap veren Başkan Selvitopu, konuyla ilgili parti sorumluları olduğunun altın çizrek, “O sorumlular ilçe ve il yönetimi ne yapacağına kendisi karar verir. Bizim bir şey söylememiz mümkün değildir. Bu tür değerlendirmeleri kim nerede yaparsa yapsın asla doğru bulmadığımı belirttim. Ancak 7 yıl önce çocuk yaşta olan bir konu hakkında da Belediye Başkanı olarak yargıya varacak durumda değilim. Konu zaten yargıdadır. Tasvip etmediğimizi belirtiyoruz. 7 sene önceki çocuk yaşta olan birinin yaptığı yanlışı bu kadar abartmak ya da şeye sokmak doğru değil. Konuya katılmadığımızı bizim gelenek ve göreneklerimizde kime yapılırsa yapılsın doğru bulmadığımızı belirttim. Burada 7 yıl öncesine gitmek ne ben belediye başkanıyım o dönemde ne de o arkadaşımız meclis üyesi. Bir olay olmuş, yargıya da intikal etmiş. Yargı zaten gereğini neyse yapacaktır. Alınan karalara da hepimiz saygı göstereceğiz. Ama hiçbir şekilde hiçbir insana bu tür değerlendirmelerin ya da sözlerin kullanılmasını doğru bulmadığımı ifade ediyorum. Belediye Başkanı olarak da görev yaptığım süreç içinde bu tür olaylara müsaade etmedik. Etmeye de asla fırsat vermeyiz.

Konu bu yönüyledir. Meclisimizi de kentle ilgili değerlendirmeler yerine bu tarafa yönlendirmek doğru olmaz” dedi.

ÖNLEMLERİMİZ SÜRÜYOR

Pandemi süreci çalışmalarını video olarak meclise sunan Başkan Selvitopu, “Süreç devam ediyor, önlemlerimiz, çalışmalarımız da devam ediyor. Virüsün tehlikeli bir şekilde devam ettiğine dair öngörüler var. Devletimizin ve bizlerin aldığı önlemler de aynı şekilde devam edecek. Salonumuzda kısıtlı sayıda kişiyi barındırabiliyoruz. Bu da tedbirler kapsamındadır. Gelen misafirlerimize canlı yayın yoluyla meclisimiz izletilmektedir. Biz Pandemi ile ilgili mücadeleler yaptık. Temel hizmetlerimizi aksatmamaya çalıştık. Biz öncelikle bu mücadeleyi yürüten çalışan arkadaşlarımızın sağlıklı olarak mücadeleyi yürütmesi adına önlemeler aldık. Bunu tüm vatandaşlarımızın sağlığı için yaptık, sahadaydık. Tabi ki eksiklerimiz olabilir. Belediye olarak layıkıyla elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bize başvuran her yurttaşımıza yardım ettik, ayrım gözetmedik. Herkese ulaşmaya gayret ettik. Bu çalışmalar aynı şeklide devam edecek. Ağırlıklı olarak temizlik ve pazar önlemlerimiz devam ediyor. Belediyemizde herhangi bir vakamız olmadı. Bin 500 çalışanımız var. Dışarıdan bulaşma vakamız oldu. Onların da izolasyonuyla tedbirlerimizi aldık. Her kurum kendi üzerine düşeni yapmaya gayret etti. Bu emeği veren herkese 1 kez daha teşekkür ediyorum. Hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı önlemleri yerine getirmeliyiz. Bu hastalığın en önemli korunma yolu tedbirli olmak” dedi.

KARABAĞLAR HALKINA VERGİ TEŞEKKÜRÜ

Yapılan çalışmalara dair meclis bilgilendirmesi yapan Başkan Selvitopu, “Önümüzdeki aylarda Kibar Pazar yerini tamamlayacağız. Ali Fuat Erdem’de yapılan semt merkezimiz bitti. Nasrettin Hoca İzmir’de çok tartışıldı. İçi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Yılsonunda tamamlamış olacağız. Özellikle eğitim dönemindeki çocuklarımız için önemli bir merkez olacak. 40 yeni zabıta arkadaşımız göreve başladı. Bakanlıktan 50 kişi istedik. Bize 39 kişi gönderildi. Eğitimleri devam ediyor, hizmete başladılar. Mobilyacılar odası ile yaptığımız protokol gereği yaptığımız çalışmalarımız devam ediyor. Ekonomik sebeplerle yarım kalan Tahsin Yazıcı Kültür Merkezinde ihale yapıldı. Yüzde 75 seviyesinde tamamlandı, önümüzdeki yıl hizmete açacağız. Birçok parkı yeniledik. Belediyemize asfalt kazıyıcı aldık. 2 milyon liralık maliyeti oldu. Hizmete girdi. Asfalt silindiri de aldık. Kar-Bel vasıtasıyla 1 süpürge aracı ve ÇAÇA dediğimiz çöp toplama aracını da hizmete sokacağız. Biliyorsunuz Mayıs ayı vergi ayıydı. Biz Pandemi nedeniyle vergi toplanmaz diye düşünüyorduk. Aksine Karabağlar halkı belediyesine sahip çıktı. Mayıs ve Haziran vergilerini yurttaşlarımız yoğunlukla yatırdı. Yurttaşlarımızın gösterdiği hassasiyete teşekkür ederim. Maddi anlamda çok sıkıntı çekmedik. Biz de onlara layık olacağız. Asfalt çalışmalarımız devam ediyor.

Pandemi sürecinde petrole dayalı ürünlerde fiyatlar düştü. Biz de belediye olarak bunu değerlendirdik. Stok yaptık. Asfalt dökümünü artırmaya çalıştık. Kavacık coğrafi üzüm işaretini aldık. Oranın sakinleriyle toplantı yaptık, artık Kavacıklılar ürettikleri üzümle ilgili bu işareti kullanabilecek, bu da onlar için avantaj sağlayacak. Başkaları tarafından kullanılması mümkün olmayacak” dedi.

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı Editör: Beyaz Haber Ajansı
Yorumlar
Haber Yazılımı