Alkın savunmayı güçlendiriyor
Haber
29 Haziran 2020 - Pazartesi 13:44
 
Alkın savunmayı güçlendiriyor
YERLİ ve milli teknolojiler geliştirme hedefiyle savunma sanayi projelerine odaklanan Alkın Kompresör’ün ünü Türkiye sınırlarını aştı. Firmanın ürünleri Pakistan’da da iki projede kullanılacak.
- Haberi
Alkın savunmayı güçlendiriyor

YERLİ ve milli teknolojiler geliştirme hedefiyle savunma sanayi projelerine odaklanan Alkın Kompresör’ün ünü Türkiye sınırlarını aştı. Firmanın ürünleri Pakistan’da da iki projede kullanılacak. Ayrıca, Amerikan Donanmasına da ilk yüksek basınçlı W4 model kompresörü verdi. Miami Deniz Polisi Departmanı’nda kullanılan yüksek basınçlı W4 model iki kompresörü başarılı bulunan Alkın Kompresör, Amerikan Donanması’nda test edilmek üzere kompresörler gönderecek.

İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ

Pakistan Donanması’nda denizaltıya takılmak üzere iki adet kompresör talep edildiğini belirten Onursal Başkan Özen Tüjümet, “Türk Donanması Alkın Kompresörü su üstü fırkateynde 4 bin saat sorunsuz test ettikten sonra denizaltında da bu kompresörü kullanmaya karar verdi. Daha önce bu tür kompresör ihtiyaçları, Almanya’nın iki büyük firmasından temin ediliyordu. Bunlardan biri de dünya savunma sanayisine kompresör veren bir firma ve bize bu yıl işbirliği teklifi yaptı. Yönetim Kurulu Başkanımız Emre Tüjümet bu firma ile görüşmeler sağladı. Daha önce bu tip kompresörlerden çok üretmişler, ‘şimdi biz bunu üretmeyelim sizden alalım’ diyorlar. Bizden alacakları kompresörleri çıkardıkları eski kompresörlerin yerine takacaklar. Bu bizim adetlerimizi de artıracak” dedi.

BİRÇOK FIRSAT VAR

Genç ve dinamik AR-GE ekibiyle sektörde sınırları aşmayı hedeflediklerini vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Emre Tüjümet ise şöyle devam etti: “Ülkemizin savunma sanayindeki yerlileşme ve millileşme hedefleri KOBİ statüsündeki birçok firma için fırsat yaratıyor. Ülkemizde savunma sanayinde olduğu gibi diğer sektörlerde de aynı özeni gösterip millileşme hareketine destek verilmesi önceliğimiz olmalı. Alkın Kompresör olarak bu yolda üstümüze düşen neyse yapmaya hazırız.”

KUTU KUTU

MİLLİ PROJEYE YERLİ ÜRÜN

Türk savunma sanayinin millileşmek üzerine gerçekleştirdiği projelerde kullanılan Alkın Kompresör’ün ürünleri ise şöyle:

“TCG Oruç Reis Fırkateyni için Türkiye’de ilk 1500lt/dk debili su soğutmalı hava kompresörü. MİLGEM projesindeki 4 gemi için toplam 8 adet W4 yüksek basınç solunum hava kompresörü. LST projesindeki 2 gemi için 4 adet W31 mariner ve W32 kanopili yüksek basınç solunum hava kompresörü, YTKB projesi için toplam 32 adet W32 yüksek basınç hava kompresörü. LHD projesi için ise 2 adet W4 dizel, 6 adet W4 kanopi elektrikli yüksek basınç hava kompresörü. 6 adet hava kalitesi ölçüm cihazı, 1 adet azot üretim sistemi, 2 adet orta basınç kompresörü ve 1 adet alçak basınç kompresör sistemi ve son olarak non-magnetic kompresörler.”

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı Editör: Beyaz Haber Ajansı
Yorumlar
Haber Yazılımı